Нейроендокринні пухлини підшлункової залози: Симптоми, діагностика та лікування

Нейроендокринні пухлини підшлункової залози: Симптоми, діагностика та лікування

Нейроендокринні пухлини підшлункової залози: Симптоми, діагностика та лікування

Нейроендокринні пухлини (НЕП) підшлункової залози - це рідкісний і особливий тип раку, який в першу чергу вражає клітини, що виробляють гормони, присутні в підшлунковій залозі. Ці НЕП також відомі як нейроендокринні пухлини підшлункової залози (PNET) або пухлини острівцевих клітин, які дійсно є гетерогенною групою пухлин з різноманітними клінічними проявами, поведінкою та прогнозами.

Острівцеві клітини підшлункової залози відповідають за вироблення гормонів, які регулюють рівень цукру в крові. Будь-який аномальний ріст або розвиток цих клітин може призвести до появи функціональних або нефункціональних пухлин, а також до того, чи будуть вони виробляти гормони, які викликають симптоми, чи ні, відповідно. Хоча функціональні пухлини становлять приблизно 10-15% усіх нейроендокринних пухлин підшлункової залози, вони можуть спричиняти різноманітні симптоми, такі як біль у животі, діарея, гіперемія та гіпоглікемія, тоді як нефункціональні пухлини не виробляють гормонів і зазвичай виявляються випадково під час проведення візуалізаційних тестів з приводу інших проблем зі здоров'ям.

Незважаючи на значні досягнення медицини, фактори ризику, пов'язані з нейроендокринними пухлинами підшлункової залози, недостатньо вивчені. Однак дослідження показують, що певні генетичні синдроми, такі як множинна ендокринна неоплазія типу 1 (MEN1) і хвороба фон Гіппеля-Ліндау (VHL), можуть бути пов'язані з підвищеним ризиком розвитку нейроендокринних пухлин підшлункової залози.

Симптоми, пов'язані з нейроендокринними пухлинами підшлункової залози, в першу чергу визначаються функціональним статусом пухлини. Як згадувалося раніше, функціональні пухлини можуть викликати ряд симптомів, таких як біль у животі, діарея, почервоніння та гіпоглікемія, тоді як нефункціональні пухлини можуть не проявляти жодних видимих симптомів і можуть бути діагностовані випадково під час візуалізаційних тестів для виявлення інших захворювань.

Діагноз нейроендокринних пухлин підшлункової залози зазвичай ставиться за допомогою візуалізаційних тестів, таких як КТ або МРТ, які можуть допомогти виявити наявність пухлини в підшлунковій залозі. Крім того, можуть бути проведені аналізи крові для вимірювання рівня гормонів, що виробляються пухлиною, які допомагають виявити функціональні пухлини.

Стратегія лікування нейроендокринних пухлин підшлункової залози залежить від багатьох факторів, таких як розмір і розташування пухлини, а також її функціональний стан. Хірургічне втручання зазвичай є найкращим варіантом лікування таких пухлин і передбачає видалення пухлини разом з навколишніми тканинами. У випадках, коли операція неможлива, для зменшення пухлини або знищення ракових клітин, які залишаються навіть після операції, можуть застосовуватися хіміотерапія та променева терапія.

Прогноз для пацієнтів з нейроендокринними пухлинами підшлункової залози може значно відрізнятися в залежності від декількох факторів, таких як розмір і розташування пухлини, а також її функціональний стан. Тим не менш, нейроендокринні пухлини підшлункової залози, як правило, мають кращий прогноз, ніж аденокарциноми підшлункової залози, з п'ятирічною виживаністю приблизно 70% при локалізованому захворюванні.

Отже, нейроендокринні пухлини підшлункової залози - це рідкісний і складний тип раку, який вражає клітини, що виробляють гормони в підшлунковій залозі. Рання діагностика, а також своєчасне лікування мають вирішальне значення для забезпечення найкращих результатів лікування. Хоча прогноз нейроендокринних пухлин підшлункової залози може бути різним, важливо залишатися пильними та активними, коли справа доходить до лікування цього захворювання.