+38 (068) 351 21 74+38 (063) 171 74 86

ул. Героїв Севастополя, 30Київ, Україна

+38 (068) 351 21 74+38 (063) 171 74 86

ул. Героїв Севастополя, 30Київ, Україна

Головна > Онкохірургія > Хірургія захворювання підшлункової залози > Дистальна резекція підшлункової залози

ДИСТАЛЬНА РЕЗЕКЦІЯ
ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ

Хірургія підшлункової залози є однією з найскладніших проблем у сучасному оперативному лікуванні. Останніми роками було виконано зростаючу кількість лапароскопічних процедур на підшлунковій залозі, лапароскопічна дистальна резекція (ЛДР) завоювала популярність в усьому світі, оскільки операція не передбачає формування анастомозів та інших реконструктивних дій.
Лапароскопічна дистальна резекція залози - оперативне видалення хвоста і тіла підшлункової залози лапароскопічним доступом.

Метою цього хірургічного втручання є видалення дистального відділу підшлункової залози - хвоста або хвоста з частиною тіла.
Ця операція належить до складних, таких, що вимагають високої майстерності хірурга, і її завжди рекомендують тільки за життєвими показаннями, коли зберегти цілісність цього найважливішого органа не є можливим. Існує два принципових види дистальної резекції підшлункової залози: зі спленектомією і без видалення селезінки.
Завдяки сучасній технічній базі Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова і Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова. О.О. Шалімова і досягненням професійних хірургів Відділення хірургії поєднаної патології та захворювань занедбаного простору, виконання операцій дистальної резекції підшлункової залози дає змогу отримувати хороші результати, щорічно підвищуючи якість життя сотням пацієнтів як у найближчій, так і в довгостроковій перспективі.

ПОКАЗАННЯ ДО РЕЗЕКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ ЗІ СПЛЕНЕКТОМІЄЮ:

• Злоякісні та потенційно злоякісні кістозні та некістозні пухлини тіла і хвоста ПШ
• Кровотеча, механічні пошкодження тіла/хвоста підшлункової залози

Протипоказання:
• Абсолютним протипоказанням є наявність віддалених метастазів, інвазія пухлини у верхню брижову артерію (циркулярне охоплення пухлиною більше 180°), аорту, нижню порожнисту вену, загальну печінкову артерію.
• Оклюзія верхньої брижової/воротної вени, включно з гілками верхньої брижової вени, тромбоз, кавернозна трансформація.
• Відносними протипоказаннями дистальної резекції зі спленектомією при пухлинах тіла і хвоста на сьогоднішній день є інвазія в черевний стовбур і в оточуючі органи, коли є можливість виконання мультиорганної резекції з видаленням черевного стовбура і його гілок - це залежить від судинної анатомії, стану та віку пацієнта, досвіду хірургічної бригади і т.д.
• Також відносними протипоказаннями є інвазія в загальну печінкову і гирло селезінкової артерії в разі кістозних пухлин, циркулярне охоплення пухлиною менш як 180° (Ничитайло "Кисты и кистозные опухоли ПЖ, 2012; Клинические рекомендации по диагностике и лечению злокачественных опухолей поджелудочной железы, 2014).

Резекційні операції, що виконуються при розташуванні патологічного процесу в тілі або хвості ПШ:
• Стандартна дистальна резекція ПЗ зі спленектомією.
• Дистальна резекція ПЗ зі збереженням селезінки:
• зі збереженням селезінкових судин;
• з резекцією селезінкових судин.
• Корпорокаудальна резекція ПШ.
• Модифікована операція Appleby

ДИСТАЛЬНА РЕЗЕКЦІЯ ПЖ ЗІ СПЛЕНЕКТОМІЄЮ

1. У разі потенційно злоякісної кістозної пухлини виконують лімфодисекцію D1+ фасція Тольда.
2) Лімфодисекція D2+ резекція фасції Герота виконається при цистаденокарциномі або іншій злоякісній епітеліальній пухлині ПЗ
3. Перетин паренхіми ПШ виконують відступаючи не менше 2 см від краю пухлини. Орієнтир для перетину ПШ при стандартній дистальній резекції - лівий край верхньої брижової і ворітної вен.
4. Існує 2 варіанти мобілізації дистальних відділів ПШ із селезінкою - ретроградний (зліва направо) і антеградний (справа наліво).

ЕТАПИ РЕТРОГРАДНОЇ ДИСТАЛЬНОЇ РЕЗЕКЦІЇ ПЖ ЗІ СПЛЕНЕКТОМІЄЮ

Розтин порожнини малого сальника шляхом мобілізації шлунково-ободкової зв'язки + перетин шлунково-селезінкової зв'язки. Судини вздовж великої кривизни шлунка, включаючи ліву шлунково-сальникову і короткі шлункові (перетинати ближче до великої кривизни) перев'язують і перетинають.
Розсічення очеревини вздовж верхнього і нижнього краю тіла і хвоста було описано канадським хірургом L.H. Appleby (1953) при розтині шлунка. Appleby (1953) у разі раку шлунка з поширенням пухлинної інфільтрації на черевний стовбур і селезінкову артерію.
Операція передбачає тотальну гастректомію, дистальну резекцію підшлункової залози разом із черевним стовбуром і селезінкою.
Модифікований варіант операції Appleby може бути застосований у разі інвазії злоякісної кістозної пухлини тіла підшлункової залози в черевний стовбур. На відміну від оригінальної методики гастректомія не виконується.
Кровопостачання печінки здійснюється завдяки перетоку крові з верхньої брижової артерії через гастродуоденальну у власну
печінкову артерію. Кровопостачання шлунка забезпечується за рахунок правих шлункових і шлунково-сальникових судин через басейн нижньої панкреатодуоденальної артерії. Головна умова для виконання модифікованої операції Appleby - збереження достатнього артеріального кровопостачання печінки через гастродуоденальну артерію і адекватного кровопостачання шлунка через праві шлунково-сальникові судини.
При недостатньому артеріальному кровопостачанні печінки можна застосувати обхідне шунтування між куксою загальної печінкової артерії та аортою. Як шунт можна використовувати синтетичний протез або аутоартерію (наприклад, вільний від пухлини сегмент селезінкової артерії).
У ранньому післяопераційному періоді необхідно пам'ятати про підвищений ризик розвитку ішемічної гастропатії, яка проявляється ерозивним гастритом і гастростазом. У більшості випадків це ускладнення коригується призначенням прокінетиків і блокаторів шлункової секреції.

ПЕРЕДОПЕРАЦІЙНА ПІДГОТОВКА:

Стандартне передопераційне обстеження (комплекс аналізів крові, аналіз крові на онкомаркери (СА 19-9, СА 125), аналіз сечі, ЕКГ, УЗД і КТ / МРТ органів черевної порожнини і грудної клітини з в / в контрастуванням судин, консультація хірурга, анестезіолога. За необхідності можуть бути призначені консультації суміжних фахівців і додаткові обстеження.

Всю передопераційну підготовку ви можете пройти в нашій клініці за 1-2 дні в амбулаторному порядку. Пацієнт госпіталізується в стаціонар напередодні операції.

ОПЕРАЦІЯ ДИСТАЛЬНОЇ РЕЗЕКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ:

Нині перевагу має лапарскопічне видалення ураженої дистальної частини залози. Операцію виконують через 5 або 6 проколів, водночас хірург лапароскопічно мобілізує тіло і хвіст залози як із селезінкою (за злоякісних уражень), так і зі збереженням селезінки та видаленням тільки ураженої залози. У складних випадках операція може бути виконана через лапаротомний розріз.
У разі злоякісного ураження хірурги нашої клініки виконують технологію RAMPS (радикальна антеградна модульна панкреатектомія), яка значно підвищує радикальність операції.
Середня тривалість операції - 3-4 години.
Середній час перебування на стаціонарному лікуванні: 4-5 днів.

Основними перевагами лапароскопічної дистальної резекції підшлункової залози є невелика крововтрата (до 50 мл), менша частота розвитку ускладнень (кровотечі, неспроможність анастомозу, інфекції), раннє одужання, коротка госпіталізація (4-5 днів).

Важливо! Всі перераховані вище варіанти дистальної резекції підшлункової залози належать до операцій вищої категорії складності та можуть бути виконані тільки в спеціалізованих і сертифікованих центрах хірургії підшлункової залози. Відділення поєднаної патології занедбаного простору інституту Хірургії та трансплантології ім. О.О.Шалімова є спеціалізованим центром хірургії підшлункової залози. О.О.Шалімова є центром максимального забезпечення хірургії підшлункової залози. Згідно зі статистикою, в нашому інституті виконується найбільша кількість хірургічних втручань на підшлунковій залозі та з найменшим числом післяопераційних ускладнень.

Завжди раді вам допомогти в постановці точного діагнозу і проведенні ефективного хірургічного лікування.

НАША КЛіНіКА

Додайте файл із важливою інформацією(необов'язково)

Дякуємо!

Дякуємо, вашу заявку прийнято! Асистент лікаря зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Can't send form.

Please try again later.

Ми дбаємо про вашу безпеку, тому всі зазначені у формі персональні дані обробляються відповідно до Закону України "Про захист персональних даних". Відправляючи нам заявку, ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності.

години Роботи:

ПН-ПТ з 9:00 до 17:00